Franța nu mai lasă politicienii pe Twitter-ul albastru. Ce soluții au cei care au deja cont
- Franța nu mai lasă politicienii pe Twitter-ul albastru, este considerat publicitate electorală.
- Politicienii nu mai au voie să folosească conturile plătite cu șase luni înainte de alegeri.
- Comisia Electorală din Franța nu le oferă, încă, soluții celor care au deja un cont plătit pe rețeaua socială.
Franța nu mai lasă politicienii pe Twitter-ul albastru. Comisia de verificare a conturilor de campanie consideră că abonamentul la rețeaua socială în perioade electorale este o modalitate de sponsorizare publicitară, scrie Le Figaro.
”Twitter Blue permite creșterea vizibilității unui cont și a mesajelor pe care le difuzează. Acest abonament plătit, prin funcționarea și finalitatea sa, este o nouă modalitate de sponsorizare publicitară. (…) Utilizarea în scopuri electorale a Twitter Blue a unui candidat și a echipei sale în cele șase luni care precedă un scrutin electoral ar fi contrară articolului L. 52-1 din codul electoral”, transmite comisia franceză.
Articolul citat interzice utilizarea în scopuri de propagandă electorală a oricărui procedeu de publicitate comercială prin intermediul presei sau al altor mijloace de comunicare audiovizuală.
Nu se știe ce vor face cei care au deja un abonament: va fi suspendat pe timpul campanie sau candidații vor trebui să deschidă un nou cont?
Citește și
Noi restricții pentru utilizatorii Twitter. Mii de persoane raportează probleme la accesarea site-ului
The post Franța nu mai lasă politicienii pe Twitter-ul albastru. Ce soluții au cei care au deja cont appeared first on Aleph News.
potrivit alephnews
Acest material este publicat de alephnews.ro distribuit prin mecanismul RSS. Potrivit Legii nr. 8/1996 informațiile de presă nu sunt opere cu drept de autor și nu poartă drepturi de autor.
Salt la sursă
Author: Magda Gheorghita